Dopasuj rower do swojego wzrostu

Rozmiar rowerowej ramy to czynnik mocno wpływający na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Kupując pierwszy rower, warto skorzystać z pomocy sprzedawcy lub bardziej doświadczonego rowerzysty. Przy zakupie kolejnego roweru, warto sprawdzić jaką geometrię miała rama roweru, którym się dotychczas jeździło i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jeździło nam się wygodnie.

Należy pamiętać, że ramy różnią się geometrią w zależności od ich producenta.

Wysokość ramy

Wysokość ramy musi być dobrana tak, by zapewniać dostateczny dystans między górną rurą ramy, a kroczem. W sytuacji, gdy trzeba awaryjnie zeskoczyć z pedałów, pozwoli to uniknąć przykrych konsekwencji. W rowerze górskim, stojąc okrakiem nad ramą, rowerzysta musi mieć możliwość uniesienia przedniego koła co najmniej 15 cm na ziemię. W pozostałych typach rowerów, odległość ta wynosi około 10 cm.

Wysokość siodełka

Odpowiednia wysokość siodełka, to nie tylko przyjemniejsza, pewniejsza jazda, ale też efektywniejsze wykorzystanie siły mięśni.

Najprostszy sposób na prawidłowe ustawienie wysokości siodełka? Należy wsiąść na rower, prosząc jednocześnie kogoś, by przytrzymał kierownicę, żeby osoba na rowerze nie przewróciła się na bok. Następnie należy oprzeć pięty na pedałach i zakręcić nimi do tyłu. Jeżeli podczas obrotu stawy kolanowe się całkowicie prostują, a pośladki nie przesuwają się z jednej strony siodełka na drugą, oznacza to, że siodełko jest umieszczone na właściwej wysokości

Już znasz wszystkie czynniki idealnego dopasowania roweru?
Wybierz model, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania

Sprawdź naszą ofertę

Producenci

Promocje

Dostawcy